|
Árják és szvasztikák
Szerző:
Dániel.
Megjelent: 2006. Május 26. Megtekintve: 56697
Benne van a köztudatban, hogy az „árja” kifejezés és a szvasztika szimbólum indiai eredetű. De tulajdonképpen mennyiben, és miért? A tizenkilencedik század második felében kezdtek rájönni különböző tudósok – köztük több német -, hogy rokonság áll fenn az európai (ide most a finnugort ne értsük bele) és az indiai nyelvek illetve a perzsa nyelv között. Ekkor alkották meg az indoeurópai nyelvcsalád fogalmát. Valamikor ekkortájban kezdték a faji fensőbbségi elméleteket is kidolgozni. A fajelmélet megalapozói között volt több nagy tudós is, akit ideológiailag baromira elítélhetünk, és számos téves következtetésre jutottak, amikor bizonyítani akarták a maguk feljebbvalóságát, de ugyanakkor rengeteget tettek az összehasonlító nyelvészetért.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Lássuk most az őstörténelmet! Volt hajdanában-danában egy hatalmas népcsoport, törzsek halmaza, akik árjáknak – illetve valami ehhez nagyon hasonlóan hangzó dolognak – nevezték magukat. Ez a szó lényegében azt jelentette, hogy „nemes”; etimológiai alapon valószínűleg az eredeti jelentése kb. házigazda, „olyan ember, aki vendéget fogad”. (Az ari szóból képződött az arija, árja szóalak; az ari jelentése a szanszkritban határozottan „ellenség”, de az ősibb jelentése „idegen”, más törzshöz tartozó ember lehetett – vagyis tisztelt vendég és gyűlölt ellenség egyaránt.) Az árja népek valószínűleg valahol Ázsia északnyugati, és/vagy Európa
északkeleti részén élhettek a ködös Mindenesetre a szvasztika ősi jótékony szimbólum; az indiai kultúrában – és több más történelmi kultúrában is – az élet és a szerencse jelképe. A neve is szanszkritul van, kb. azt jelenti, hogy „jóléttel kapcsolatos”. Az okosok azt mondják, hogy napszimbólum, a nap éltető erejére utal: a négy ága képviseli a nap négy pozícióját az égbolton (felkelő, delelő, lenyugvó, és a nadíron, tehát az éggömb legmélyebb, láthatatlan pontján levő), a horgok pedig a körkörös mozgást hivatottak megjeleníteni. Sokan mondják, hogy a hitleri szvasztika az indiainak a tükörképe, ennek nem sok alapja van. Indiában a szvasztika mindkét tükörváltozata előfordul, de a gyakoribb az, amelynek mellékágai az óramutató járásával egyező irányba állnak. A fordított változatot egyesek baljósnak tartják. A náci horogkereszt szintén az óramutató járásával egyező irányba mutat. A szvasztika Indiában ma is létező, fontos szerencsehozó jelkép; számos
épületen, autón látható odapingálva. Egy
Hozzászólások
A hozzászólások a szerzőjük véleményét tükrözik. Tartalmukért nem vállalunk felelősséget.
Árják és szvasztikák
|
Belépés
Legújabb Források
Legnépszerűbb Források
Linkcsere
|


Árják és szvasztikák
( Mughal – 2007.01.07, 22:07 )
Fontos tehát a szimbólum szempontjából a környezet vagy a szövegkörnyezet. Ezt figyelembe kell vennünk (gondoljunk az Árpádsávos lobogó körüli vitákra).